Проект "Дъга от приятели"

Проект -LL-2011-COM-MP-082 "ДЪГА ОТ ПРИЯТЕЛИ"
"Многостранно партньорство"
програма "Учене през целия живот"
Секторна програма "Коменски"


Участници в проекта: училища от Лас Палмас де Гран, Канария; Сливен, България; Лондон, Англия; Букурещ, Румъния; Истанбул, Турция; Dundalk, Co Louth-Ирландия; Риемст, провинция Лимбърг, Белгия; Telsiai -Литва; Elgin, Североизточна Шотландия; Катовице - Полша; Рим, Италия

Днес ние имаме едни и същи проблеми в нашето общество (липса на ценности) и считаме, че ако работим съвместно с различни европейски училища в подобен проект, можем да допринесем малко за спасяване на някои ценности, които са забравени в 21 век.

Учениците са в центъра на проекта и те ще са насърчавани да имат положително отношение към всички теми, като развиват своите собствени способности, творчество и подобряват основните си социални умения.


Цели и стратегия на проекта:

  • Осъзнаване на човешките ценности, с цел да се помогне на децата да се научат да се уважават помежду си, да уважават учителите и родителите си, да изразяват благодарност и щедрост, за да станат по-добри граждани.
  • Разработване на основни социални умения у нашите ученици (социални и граждански компетентности, общуване на чужди езици, компютърни умения, умения за учене, чувство за инициатива и предприемачество, културно съзнание и изява, математическа компетентност и основни компетентности в областта на науката и технологиите, комуникация на майчин език).
  • Възпитаване в различно отношение към работата - увеличаване на чувството за отговорност, инициативност и увереност, независимост.
  • Включване на родителите в обучението и възпитанието на децата.
  • Насърчаване на изразяване по чужд език, с приемане на грешките като положителен аспект от образователния процес.
  • Създаване на усещане за радост от съвместната дейност между деца от различни възрасти, нации и култури за формиране на нравствени ценности.

Дейности


Учениците ще бъдат включени в дейности, които ги провокират да вземат решения за ситуации, в които се сблъскват в реалния живот. По този начин децата ще се учат да различават правилното от грешното, както и да се замислят за последствията от своите действия. Ще се насърчава добрия избор, като проява на почтеност, уважение, отговорност, благодарност, проява на щедрост, великодушие, грижа за другия. Ще се показва на децата кои са стъпките за правилен избор и как той може да се отрази върху другите и върху самите тях.

Надяваме се, че с тези дейности учениците ще развият своите умения за междуличностна комуникация, като по този начин ще повишат самочувствието си.

Благодарение на проекта те ще оценят значението на езика за общуване с хора от различни страни. По този начин те ще са по-мотивирани да изучават чужди езици. Ще се запознаят повече с Европейския съюз и ще осъзнаят ценността му.

Проектът ще помогне и за включването на родителите, които ще участват в различни дейности, съвместно със своите деца. Така ще се осъществи сътрудничество между семейството и училището при възпитанието на децата.

Ще бъдат разработени разнообразни дидактически единици, позволяващи използването на иновативни и интерактивни форми и методи:

  • Симулативни и ролеви игри за усвояване на нравствени понятия, като БЛАГОДАРНОСТ, ТОЛЕРАНТНОСТ, ЩЕДРОСТ, ОТГОВОРНОСТ, УВАЖЕНИЕ!
  • Дейности за слушане и внимание към реални модели (обикновено в мултимедията) за оценяване музикалния израз на типичната култура на чуждия и родния език).
  • Развиване на самочувствие, усещане за независимост и в същото време толерантност и уважение към чуждите култури чрез ролеви игри, свързани с приказките, легендите, песните, преводите.
  • Драматизиране на фолклорни и авторски текстове на роден и чужд език
  • Изработване на поздравителни картички
  • Композиране на есеистични текстове на тема "Да благодарим за малките неща!"
  • Изработване на постери и други оригинални материали на тема "Щедрост" и "Благодарност"
  • Подготвяне на спектакъла "Благодаря ти, мамо!"
  • Изработване на презентации
  • Създаване на уеб страница за показване на сътвореното от децата, свързано с възпитаваните нравствени добродетели.

ДОБАВЕНИ ЕВРОПЕЙСКИ ЦЕННОСТИ:

  1. Повишаване специфичните умения на учениците: владеене на чужд език - английски език, използването на нови технологии, знания и умения в света на търговията.
  2. Увеличаване на степента на мотивация за разнообразни учебно-възпитателни дейности, професионално развитие на учителите.
  3. Повишаване на интереса на родителите и местната общественост към обучението в рамките на възможностите, предлагани от съвременните европейски технологии и възможност учителите с творчески идеи да се запознаят с неговата значимост.
  4. Привеждане в реално сътрудничество страните от ЕС, създавайки атмосфера на радост и приятелство, за да се допринесе за формирането на граждани с отворен ум и желаещи да споделят своите знания и опит в една Европа без граници.
  5. Развитие на способности за бъдещето обучение и насърчаване на децата да продължат средното и висшето си образование.
  6. Създаване на по-уверени и независими деца, които се учат един от друг, умеейки да изразяват благодарност, щедрост, толерантност.
  7. Осъзнаване и усвояване на ценностната система чрез показването и употребата и в ежедневни ситуации и разговори.
  8. Обучение и възпитание с положителни емоции-радост от общуването на роден или чужд език, с нескрит израз на благодарност, уважение, толерантност.
  9. По-добра мотивация за учителите-творци за нови методи на работа.
  10. Проектът увеличава способността ни да разберем как всички ние работим в нашите държави-членки. Това ни сближава и отваря умовете ни към създаване на една обща нишка, която работи в цяла Европа!



За новини от проекта щракнете тук



 

Copyright © 2008-2024 СУ "ЙОРДАН ЙОВКОВ" - СЛИВЕН | RSS емисия

Изграден от Sliven.NET | Дизайн от Sliven Net | Програмиране и SEO от Христо Друмев