ОБМЕН НА ДОБРИ ПРАКТИКИ ПО НАЦИОНАЛНА ПРОГРАМА „ИНОВАЦИИ В ДЕЙСТВИЕ“
С Решение на Министерски съвет № 472/09.07.2018 г. СУ „Йордан Йовков“ – Сливен е включено в Списъка на иновативните училища в Република България за периода 2018 – 2022 г. Разработени са по нов начин учебно съдържание, учебни програми и учебни планове в областта на информационните и комуникационните технологии. Всички 120 ученици от начален етап изучават предмета „Визуално програмиране“ чрез иновативна обучителна платформа. В гимназиален етап се обучават ученици в профилирана паралелка „Софтуерни и хардуерни науки“ с разширено изучаване на английски език.
Министерство на образованието и науката създаде условия и подкрепа за творчески работещите училища и учители за реализиране на дейности, утвърждаващи статута им на „иновативни училища“ чрез реализиране на Национална програма „Иновации в действие“. В тази връзка на 3 юни 2021 г. Средно училище „Йордан Йовков“ – Сливен с подкрепата на РУО – Сливен беше домакин на партньорска среща за обмен на нововъведения и иновации по отношение на организацията и съдържанието на обучението.
За първи път в област Сливен се организира кръгла маса на тема: „Иновации – образователни процеси- модерност“, на която ученици и учители споделиха опита си по създаване и прилагане на иновации във всички сфери на училищния живот.
Форумът имаше за цел:
- да съдейства за утвърждаване ролята на иновативните училища и изграждането на мрежа от образователни институции за мултиплициране и партньорство;
- да популяризира добрия педагогически опит и успехите на педагогическите специалисти, провокиращи креативното мислене и активното включване на учениците в иновативните процеси;
- конструктивно и диалогично да обсъди проблемите и бъдещите приоритети в процеса на целенасочено и планирано подобряване качеството на образование, чрез въведените иновативни елементи.
Кръглата маса се организира в две тематични направления за представяне на добри практики:
„Иновативните образователни процеси“;
„Иновациите – път към модерното училище“.
Участие във форума взеха 88 учители и ученици от 11 училища от област Сливен и 3 училища от страната.
В работата на форума се включиха Асен Петров - държавен експерт от МОН, Милена Чолакова – началник на РУО –Сливен, Лидия Димитрова – председател на Постоянната комисия по образование, наука, култура и вероизповедание към Общински съвет Сливен, преподаватели от ТУ София, филиал Сливен и заместник-министъра на образованието и науката Мария Гайдарова.
Още снимки от новината