УЧЕНИЦИ ОТ СУ „ЙОРДАН ЙОВКОВ“, ГРАД СЛИВЕН В ПЪРВИ ПЛОВДИВСКИ ФЕСТИВАЛ НА НАУКАТА
Шестокласничките Виктория Монева, Габриела Жечева и Рая Чотова, заедно със своя учител и ръководител г-жа Марияна Аврамова се включиха в събитията от Училищната програма на първия Пловдивски фестивал на науката. Събитието е организирано от Фондация „Красива наука“ в партньорство с Министерство на образованието и науката, ПУ „П. Хилендарски“, СУ „Св. Климент Охридски“, Университет за деца, Технически университет – Филиал Пловдив, Посолството на САЩ, Британски съвет, Британско посолство, Институт Сервантес, Френски институт, National Geographic, Академия Никола Тесла, БГ Наука, Mediabricks.bg и много други.
Учени от страната и чужбина, показваха на участниците колко красива, атрактивна и завладяваща може да бъде науката. Мотивираха и вдъхновяваха ученици от различни възрасти.
Музикално-научният експеримент на д-р Стефан Николов от ПУ „Паисий Хилендарски“ и музикантите от „Керана и космонавтите“ постави старта на събитията в зала Космос и разкри колко много физика има в света около нас, дори и в … музиката!
Винаги е забавно и интересно около Наско Стаменов – учител в НПМГ и комуникатор на науката! В „Мъничка наука“ и „Под пара“ той завладя публиката със зрелищни опити ‒ буря в епруветка, компот от електрони, експлозия, имплозия. Поставяше въпроси, но и получаваше много отговори докато изпълваше залата с …пара, разкривайки нейните интересни свойства и съвременни приложения!
В „Разбий професора!“ учениците не се притесняваха да обстрелват с въпроси четиримата учени, дошли за да отговарят на тях. Какво е животът, кои са най-вероятните места в Слънчевата система, където можем да открием някаква форма на живот, колко голяма е Вселената, коя е най-трудната задача в математиката и много, много въпроси, свързани с астрономия. Въпросите, които затрудниха учените бяха отличени с награди. С награда от събитието си тръгна и Виктория Монева!
Основателят на „Университет за деца“ ‒ Явор Киряков реализира учебна работилница, в която учениците научиха какво е общото между магнитите и електричеството, как се зареждат телефоните безжично, възможно ли е обектите около нас да левитират или да се ускоряват без допир до двигатели? Явор разпали искрата на любопитството у децата, които се забавляваха и експериментираха и се превърнаха в истински изследователи. Учениците присъстваха и на демонстрация на четвъртото състояние на веществата – плазма!
Роботите винаги са интересни! Учениците програмираха, дискутираха от какво са изградени всички роботи, как се използват различните компоненти за да се сглоби електронна платка, как работят сензорите в нея. Отговориха на тези и още много въпроси, свързани с електроника и роботика.
„Тайните на слоновете“ представи на учениците свръхестествените умения на слоновете да се ориентират сред природата, както и интересното им поведение, което се предава в поколенията, как намират своето място си в йерархията и разчитат на близостта си, за да оцеляват.
В работилницата на „Университет за деца“, учениците правиха експерименти, опитвайки „Да се отървем от гравитацията“. Разсъждаваха дали наистина предметите падат? А дали падат наистина или така ни се струва? Защо течностите текат надолу, а не нагоре? Как можем да "накараме" предметите да преодолеят гравитацията и да започнат да падат нагоре? Разбраха какво е жироскоп, обясниха действието на люлката на Нютон, лава-лампа и плазмената лампа.
Виктория, Габриела и Рая получиха много подаръци, рекламни материали, както и предложение за следващо предизвикателство в областта на науката, което ще споделят със своите съученици отново на територията на град Пловдив !
Очаквайте продължение!
Участието на нашите ученици в ПЪРВИ ПЛОВДИВСКИ ФЕСТИВАЛ НА НАУКАТА стана възможно благодарение на фирма „ДОЙЧЕВ МТВ“ ЕООД, град Сливен.
Още снимки от новината